مخلوط شدن فاضلاب هاي كارگاهها با فاضلاب خانگي

از ديگر معضلات جدي در رابطه با فاضلاب، عدم تفكيك فاضلابهاي صنعتي است كه گاه آغشته به مواد شيميايي و يا عناصر و فلزاتي است كه در حدود غير مجاز و خطرناك اعلام مي‌شوند. تفكيك كليه فاضلابهاي صنعتي بطوري كه بتواند جداگانه حمل و دفع گردد از مهمترين و عاجل ترين مسائل زيست محيطي شهر تهران بشمار مي‌رود.

نکته مهم : برای استفاده از متن کامل تحقیق یا مقاله می توانید فایل ارجینال آن را از پایین صفحه دانلود کنید. سایت ما حاوی تعداد بسیار زیادی مقاله و تحقیق دانشگاهی در رشته های مختلف است که می توانید آن ها را به رایگان دانلود کنید

نقشه فازبندي طرح جامع فاضلاب تهران در منطقه دو بعد از آخرين تغييرات (نقشه 30010120102 ) به شرح زير ضميمه مي‌باشد:

محدوده 1و2 با 160 كيلومتر لوله به قطهاي 800-250 ميليمتر، فاضلاب

منطقه را پس از جمع آوري به تصفيه خانه شهرك قدس هدايت خواهد كرد.

در اين رابطه بخش شرقي (محدوده 2) در عمليات اجرايي مربوط به خطوط انتقال به تصفيه خانه شهرك قدس با مشكلاتي مواجه گرديده كه در دست بررسي مي‌باشد. در پايان اجراي اين فاز در سال 1385 تعداد 160000 نفر تحت پوشش اين بخش از شبكه فاضلاب در خواهند آمد.

محدوده 3 كه همان محدوده قديمي شبكه گرد آوري و تصفيه فاضلاب شهرك قدس است و هم اكنون در حال بهره برداري است.

محدوده 4 مربوط به شبكه گرد آوري و دفع فاضلاب كوي نصر و شهر آرا مي‌باشد و

محدوده 5 در فاز 3 طرح جامع فاضلاب مورد مطالعه و طراحي قرار خواهدگرفت.

در صورت عدم تاخير در برنامه زمان بندي شده طرح ، تمامي منطقه دو تا پايان سال 2017 ميلادي از شبكه گرد آوري و دفع فاضلاب بهره مند خواهد شد.

– دفع فاضلاب و امكانات منطقه

1- تصفيه خانه شهرك غرب و استفاده از فاضلاب تصفيه شده : طبق نظر كارشناسان شركت فاضلاب، آخرين عملياتي كه در تصفيه خانه به روي فاضلاب انجام مي‌گيرد، ضد عفوني كردن جهت نابود سازي ميكروبهاي بيماري زاي موجود در آن مي‌باشد.

عمل گندزدايي پساب به كمك گاز ازن، كلر و يا اشعه ماوراي بنفش انجام ميگيرد. بعد از اين مرحله با اطمينان مي‌توان از پساب خروجي از تصفيه خانه جهت مصارف كشاورزي، آبياري فضاي سبز و صنعت استفاده نمود.

در بخشهاي قبلي اشاره گرديد كه گندزدايي پساب در تصفيه خانه شهرك غرب انجام نميگيرد، اما بر اساس اظهارات كارشناس مسئول مستقر در مركز تصفيه خانه شهرك قدس، امكان گندزدايي وجود دارد و فاضلاب خام ورودي مي‌تواند بعد از تصفيه كامل به آب قابل مصرف در صنعت، كشاورزي و آبياري فضاي سبز تبديل گردد. تمامي فضاي سبز پارك پرديسان از اين آب مصرف مي‌كند. در شرايطي كه فضاي سبز در سطح تهران با مشكل كم آبي و منابع محدود تامين آب مواجه است، استفاده از آب تصفيه شده اين مركز با دبي 200 ليتر در ثانيه در موقعيت فعلي بسيار منطقي بنظر ميرسد.

2- استفاده از تصفسه خانه خيابان حبيب الله به منظور بهره برداري از فاضلاب كوي نصر و شهرآرا.

در بخشهاي قبلي به وجود شبكه گردآوري فاضلاب در اين دو منطقه مسكوني اشاره گرديد، همچنين به برچيده شدن تاسيسات سپتيك تانك اين شبكه و هدايت فاضلاب آن به مسير نهر فيروزآباد پرداخته شد. اما در شرايط امروز تهران و مشكل كم آبي در تمام مناطق شهري به نظر مي‌رسد تكميل و راه اندازي مركز تصفيه خانه فاضلاب خيابان حبيب الله كه 80 درصد كار احداث آن انجام شده، جهت تصفيه و استفاده اي مجدد از فاضلاب شهرآرا و كوي نصر مفيد است.

– دفع فاضلاب و مشكلات منطقه

كوهپايه ها با بستر سنگي در نواحي شمالي منطقه دو (بخصوص در ناحيه 1و9) عملاً مانع اصلي در دفع فاضلاب به روش چاههاي جذبي مي‌باشند. در شهركهاي شمالي منطقه تعداد زيادي از شهروندان شاهد بالا آمدن فاضلاب در داخل خانه هاي خويش بوده و اين مشكل همواره وجود دارد.

وجود تعداد نسبتاً زياد ساختمان بلند مرتبه و مجتمع هايي كه طبق ضوابط ساخت و ساز مجبور به استفاده از سيستم گردآوري فاضلاب مي‌باشند و هم چنين مشكل بستر سنگي منطقه و عدم كارآيي چاههايي جذبي باعث استفاده نسبتاً وسيع از سپتيك تانكها جهت گردآوري فاضلاب گشته است ولي مديريت ضعيف در ساخت و نگهداري از آنها باعث عدم كارآيي آنان در بخش بزرگي از منطقه بوده و روان شدن و نشت وسيع فاضلابها را در مناطق مسكوني، خيابانها، مسيلها و رودخانه هاي منطقه بدنبال داشته است.

موضوع بسيار مهم ديگر در اين رابطه چگونگي تخليه آنها مي‌باشد. با توجه به اينكه مركز كهريزك و آبعلي از پذيرفتن محموله فاضلاب خودداري مي‌كند.بايد ديد تانكرهاي حمل فاضلاب آنها را دركجا تخليه مي‌نمايند. تخليه فاضلابها در جويهاي خيابان و يا در فضاهاي خالي منطقه بصورت غير مجاز بسيار مشاهده شده است.

روان بودن فاضلابها در مسيلها و بستر رودخانه ها و كانالهاي ساخته شده از ديگر نقاط ضعف موجود در منطقه بشمار مي‌رود.

ساخت و سازهايي كه در اراضي مشرف به رودخانه هاي دركه و فرحزاد صورت گرفتع ايت همراه با دبي ناچيز آب آنها در اكثر ماههاي سال، اين مسيلهاي طبيعي را به مكانهايي براي ورود انواع فاضلابها تبديل كرده است.

مسيل طبيعي تپه نيزار هم كه در سمت شمال به دره حسنك معروف است و بطرف امامزاده داوود كشيده مي‌شود، در طرف جنوب در لابلاي ساخت و سازهاي شهرك غرب محو شده و در پايين دست بزرگراه همت مجدداً امكان رهايي پيدا كرده است، اين مسيل بنام مسيل كوي مطهري در نزديكي شهر آرا بجاي اينكه مسير طبيعي خود را به سمت نهر فيروز آباد طي كند اجباراً بطرف مسيل برگردان غرب هدايت مي‌گردد و بطور ناخواسته به كانالي براي ورود فاضلاب نقاط مسكوني به موازات خويش در غرب بزرگراه شيخ فضل الله نوري تبديل گشته است.

شيب تند اراضي باعث شتاب جريان آبهاي سطحي و هم چنين آب رودخانه هاي منطقه به سمت اراضي پايين دست مي‌گردد. ضمن آنكه بعلت ساخت و سازهاي وسيع و آسفالت معابر، قدرت نفوذپذيري اراضي بشدت كاهش يافته و آبهاي جاري را بسرعت بطرف دشت جنوبي تهران حركت مي‌دهند. به اين ترتيب مشاهده مي‌شود كه شيب طبيعي موجود در شمال محور آزادي كه با مديريت و برنامه ريزي مناسب مي‌تواند در زمره امكانات طبيعي دسته بندي گردد. به عامل مشكل زاي زيست محيطي اراضي جنوب اين محور بدل مي‌گردد.

برای دیدن قسمت های دیگر این تحقیق لطفا” از منوی جستجوی سایت که در قسمت بالا قرار دارد استفاده کنید. یا از منوی سایت، فایل های دسته بندی رشته مورد نظر خود را ببینید.

لینک دانلود متن کامل


دیدگاهتان را بنویسید